Olejek z drzewa herbacianego to jeden z tych olejków eterycznych, które trzymam wszędzie: w torebce, na nocnym stoliku, w przypadkowych szufladach rozsianych po całym domu iw mojej apteczce. Głęboko odżywczy i nawilżający olejek z drzewa herbacianego jest od lat stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń skóry. Ale naprawdę błyszczy, gdy jest używany jako element codziennej pielęgnacji włosów. Olejek z drzewa herbacianego może łagodzić swędzenie skóry głowy, leczyć płatki, a nawet pomagać w spowolnieniu wypadania włosów przy regularnym stosowaniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak stosować olejek z drzewa herbacianego do pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Korzyści płynące z olejku z drzewa herbacianego dla zdrowia włosów i skóry głowy

Co to jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianegoznany również jako olejek z drzewa herbacianego, to olejek eteryczny pozyskiwany z liści australijskiego drzewa herbacianego.

Przed XX wiekiem liście i kora drzewa herbacianego były używane przez rdzennych mieszkańców Australii jako ziołolecznictwo. Ale na początku lat dwudziestych australijski chemik Arthur Penfold odkrył, że olejek ekstrahowany z liści jest silniejszym środkiem antyseptycznym niż kwas karbolowy, najsilniejszy środek antyseptyczny, jaki mieli w tamtym czasie. I tak rozpoczęła się komercyjna produkcja olejku z drzewa herbacianego.

Obecnie olejek z drzewa herbacianego jest często używany ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i lecznicze. W aromaterapii jest uważany za natychmiastowy środek poprawiający nastrój, z korzyścią zarówno dla układu oddechowego, jak i nerwowego.

Zalety olejku z drzewa herbacianego na włosy

Podobnie jak większość olejków eterycznych, badania nad olejkiem z drzewa herbacianego są ograniczone. Istnieją jednak dowody naukowe wskazujące, że olejek z drzewa herbacianego ma działanie zarówno przeciwbakteryjne, jak i przeciwzapalne [source]. A te związki, które sprawiają, że olejek z drzewa herbacianego jest skutecznym środkiem leczniczym, sprawiają, że jest on również doskonałym dodatkiem do codziennej rutyny włosów.

Wykazano, że olejek z drzewa herbacianego pomaga:

—Zmniejsz swędzenie i podrażnienie skóry głowy spowodowane kontaktowym zapaleniem skóry [source]

– Oswojony łupież [source]

—Powolny niepożądany wzrost włosów [source]

—Lecz wszy głowowe [source]

—Lecz łysienie androgenowe łysienia [source]

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego do pielęgnacji włosów i skóry głowy?

Jak działa olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego zawiera szereg związków zwanych węglowodorami terpenowymi. Spośród nich najlepiej zbadany jest terpinen-4-ol, alkohol terpenowy, który, jak wykazano, zabija niektóre bakterie, wirusy i grzyby [source].

Terpinen-4-ol wydaje się również zmniejszać normalną odpowiedź zapalną, znacznie zmniejszając obrzęk i obrzęk skóry wywołany histaminą [source].

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego do włosów?

Drzewo herbaciane jest „zgrabnym” olejkiem, co oznacza, że ​​można go bezpiecznie nakładać na skórę w stanie nierozcieńczonym, z niewielkim ryzykiem podrażnienia. Mimo to niektórzy ludzie mogą doświadczyć reakcji alergicznej na olejek z drzewa herbacianego, więc najlepiej najpierw wykonać test punktowy, aby zobaczyć, jak zareaguje twoja skóra.

Kiedy już wiesz, że nie wywoła reakcji, możesz zastosować olejek z drzewa herbacianego na kilka różnych sposobów:

Zastosuj go bezpośrednio. Kilka kropel olejku (patrz przepis poniżej) nanieś bezpośrednio na skórę głowy i opuszkami palców rozprowadź równomiernie na włosach. Pozostaw na noc i zmyj rano.

Dodaj do szamponu. Dodaj 5-6 kropli do szamponu i wmasuj w skórę głowy. Odstawić na kilka minut przed spłukaniem. Jeśli włosy wydają się tłuste, ponownie umyj szamponem.

Zrób maskę do włosów. Wymieszaj 12-15 kropli z łyżką dowolnego oleju nośnikowego, takiego jak frakcjonowany olej kokosowy, arganowy lub oliwa z oliwek. Nałóż mieszankę olejku na skórę głowy i wmasuj. Możesz nawet poddać się zabiegowi olejowania na gorąco, rozgrzewając olejek przed nałożeniem. Odstaw na 20 minut przed wypłukaniem.

Stosować jako odżywkę bez spłukiwania. Aby zrobić odżywkę bez spłukiwania, połącz 1 łyżkę odżywki lub olejku nośnikowego z 12-15 kroplami olejku z drzewa herbacianego w butelce ze spryskiwaczem o pojemności 2 uncji i napełnij ciepłą wodą. Dobrze wstrząsnąć. Spryskaj wilgotne włosy i pozostaw do wyschnięcia.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego do pielęgnacji włosów i skóry głowy?

Często zadawane pytania dotyczące drzewa herbacianego do włosów

Czy olejek z drzewa herbacianego podrażnia skórę głowy?

Olejek z drzewa herbacianego jest „zgrabnym” olejkiem, co oznacza, że ​​można go nakładać bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczania. Biorąc to pod uwagę, nadal możesz mieć reakcję alergiczną na olejek z drzewa herbacianego, który powoduje zaczerwienienie i podrażnienie. Zawsze testuj olejek z drzewa herbacianego na małym skrawku skóry przed nałożeniem na skórę głowy. Jeśli wystąpi podrażnienie, natychmiast zmyj.

Czy olejek z drzewa herbacianego można pozostawić na włosach na noc?

Tak, całkowicie bezpieczne jest pozostawienie olejku z drzewa herbacianego na noc lub na dłuższy czas. Chociaż rano nie trzeba go spłukiwać, uważam, że może obciążać włosy i sprawiać, że skóra głowy wygląda tłusto. W takim przypadku dobrze umyj włosy szamponem i ułóż jak zwykle.

Czy olejek z drzewa herbacianego wpływa na kolor włosów?

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości ściągające, co oznacza, że ​​stosowany w dużych ilościach może rozjaśniać włosy. Unikałbym używania drzewa herbacianego, jeśli niedawno farbowałaś włosy.

Czy olejek z drzewa herbacianego pogrubi włosy?

Nie, olejek z drzewa herbacianego nie sprawi, że włosy staną się grubsze. Ale poprawiając zdrowie skóry głowy, może pomóc włosom dłużej rosnąć i wyglądać na zdrowsze.

Wydrukować

Olejek do włosów z drzewa herbacianego

Ten prosty, odżywczy olejek do włosów z drzewa herbacianego sprawi, że włosy i skóra głowy będą miękkie i pozbawione łusek.

Czas przygotowania5 minuta

Czas całkowity5 minuta

Kurs: Domowa pielęgnacja włosów

Słowo kluczowe: olejki eteryczne, maska ​​do włosów

Dawać: 4 uncje

Autor: Stephanie Pollard

Koszt: 12 zł

Uwagi

Nakładaj bezpośrednio na skórę głowy, gdy potrzebujesz nawilżenia (na noc przed snem jest to idealne rozwiązanie, jeśli masz cienkie włosy). Umyj się rano.