How To Clean Your Jewelry [Guide]

Pielęgnacja biżuterii – dlaczego jest ważna?

Znalazłeś parę wyrazistych kolczyków, które kochasz, w końcu zainwestowałeś w ten złoty naszyjnik z monogramem, o którym marzyłaś od lat, i wydałeś na bransoletkę z kamieniem milowym, aby uczcić wyjątkowy moment w swoim życiu. Zasługujesz na tę wspaniałą biżuterię, a odpowiednia pielęgnacja to nie tylko najlepszy sposób, aby jak najdłużej wyglądała niesamowicie, ale także rytuał, dzięki któremu możesz opiekować się i ponownie połączyć się z tym elementem, który tak bardzo kochasz.

Zawarte w tym artykule informacje o różnych rodzajach metali powszechnie stosowanych w biżuterii oraz wskazówki dotyczące prawidłowego czyszczenia i przechowywania biżuterii wykonanej z tych metali. Chociaż wiele podstawowych informacji dotyczących pielęgnacji pokrywa się, lepsze zrozumienie wrażliwości i właściwości każdego rodzaju metalu naprawdę pomaga zrozumieć, jak najlepiej go leczyć i dbać o niego.

Zawartość:

  • Złota biżuteria
  • Srebrna biżuteria
  • Biżuteria ze stali nierdzewnej
  • Biżuteria tytanowa
  • Uwagi dotyczące pielęgnacji biżuterii
  • Wniosek

Złota biżuteria

Rodzaje biżuterii złotej – Jaka jest różnica między biżuterią z litego złota, wypełnioną złotem i pozłacaną?

Istnieją trzy podstawowe kategorie biżuterii złotej. Solidne złoto jest dokładnie tym, czym brzmi 100% czystego złota bez dodatkowych metali. Biżuteria Gold Loaded jest tworzona przez połączenie metalu nieszlachetnego i sklejenie warstwy złota na wierzchu, co daje podobny wygląd do biżuterii z litego złota. Biżuteria pozłacana jest podobna pod tym względem, że jest metalem nieszlachetnym pokrytym prawdziwym złotem, jednak aplikacja odbywa się metodą galwaniczną, która jest mniej solidna i trwała niż wypełnienie złotem. Kiedy złocenie jest nakładane na srebro, nazywa się to złotem vermeil. Te definicje są ważne, aby pamiętać, zwłaszcza przy zakupie biżuterii złotej, ponieważ wartość i ceny będą się znacznie różnić.

Kolory złota – Jaka jest różnica między żółtym złotem, białym złotem i różowym złotem?

Białe złoto powstaje z połączenia złota i niklu, palladu i/lub srebra. Dokładna użyta kombinacja zależy od zastosowania białego złota, ponieważ można tworzyć różne kombinacje w celu uzyskania różnych twardości lub wytrzymałości w zależności od wymagań biżuterii.

Różowe złoto to połączenie czystego złota i miedzi. To prostsze połączenie, które zyskuje na popularności. Gęstość różowego koloru zależy od ilości miedzi zawartej w mieszaninie.

Żółte złoto łączy się z różnymi stopami, ale miesza, aby zachować jego kolor. Jednak gęstość proporcji złota do stopu ma wpływ na kolor. Najmocniejsze kolory złota są najbliższe 24K. Częściej używane, ale mniej żółte złoto to 14K.

Czego można oczekiwać od swojej złotej biżuterii

Biżuteria złota zachowuje się różnie w zależności od rodzaju złota. 24K Gold jest najczystszym złotem i nie matowieje, ale również nie może być używane samodzielnie do tworzenia biżuterii, ponieważ jest zbyt miękkie i plastyczne. Aby stworzyć mocniejszy metallic, złoto łączy się z innymi metalami, tworząc tak zwany end, a dodane metale są podatne na matowienie. Im mniejszy Karat, tym więcej stopu metalu dodano do kawałka, zwiększając prawdopodobieństwo zmatowienia i odbarwienia.

Czego należy unikać ze swoją złotą biżuterią

Właściwie pielęgnowana złota biżuteria może zachować swój połysk i blask przez pokolenia. Złoto, choć generalnie trwałe, jest podatne na uszkodzenia z różnych powodów. W połączeniu te drobne uszkodzenia mogą łączyć się, aby zagrozić integralności biżuterii. Przypadki uderzenia (pomyśl o uderzeniu lub zarysowaniu złotej bransoletki lub pierścionka) mogą spowodować małe wgniecenia lub zadrapania, które mogą być lub nie być łatwo widoczne, ale spowodują większe uszkodzenia.

Częste narażenie na kurz, wilgoć, pot, kosmetyki lub balsamy może również wpływać na połysk złota i powodować problemy z powierzchnią. Zawsze pamiętaj, aby zdjąć bransoletki i pierścionki przed treningiem. Nawet ściskanie uchwytów maszyny eliptycznej może spowodować zniekształcenie i wygięcie pierścieni, a pot zwiększy ekspozycję.

Najgorszą rzeczą, na którą narażona jest Twoja złota biżuteria, jest jakikolwiek rodzaj kwasu, żrących chemikaliów lub materiałów ściernych. Zawsze mądrze jest zdjąć pierścionki i bransoletki (lub założyć gumowe rękawice ochronne) podczas czyszczenia chemikaliami i zdjąć biżuterię przed wejściem do wanny z hydromasażem lub basenu.

Te wskazówki pomogą Ci zachować biżuterię z litego złota i wypełnioną złotem, ale ważne jest, aby pamiętać, że biżuteria pozłacana jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia, ponieważ warstwa złota na metalu podstawowym jest tak cienka. Jeśli masz biżuterię pozłacaną, musisz zachować szczególną ostrożność, aby zachować jej długowieczność. Prawda jest jednak taka, że ​​pozłacana biżuteria prawdopodobnie w końcu straci swoje poszycie w miejscach, zwłaszcza jeśli jest mocno zużyta, a więc inwestowanie w złoto wypełnione jest generalnie lepszą opcją, jeśli solidne złoto nie mieści się w budżecie.

Czyszczenie i polerowanie złotej biżuterii

Jak często należy czyścić złotą biżuterię? Zalecamy wykonanie tego zadania mniej więcej raz w miesiącu (chyba że Twoja biżuteria była narażona na nadmierne działanie potu lub chemikaliów, wtedy zajmij się nią tak szybko, jak to możliwe!) w ramach regularnej konserwacji biżuterii.

Jak czyścić złotą biżuterię

Zacznij od opłukania biżuterii w letniej wodzie. Możesz użyć łagodnego detergentu lub mydła do naczyń, ale zalecamy zakup nieściernego środka do czyszczenia biżuterii przeznaczonego specjalnie do czyszczenia złota. Chwyć tremendous miękką szczoteczkę, taką jak szczoteczka do zębów dla niemowląt, i delikatnie wyszczotkuj i wyczyść swój kawałek za pomocą środka czyszczącego. Jeśli twoja biżuteria ma bardziej miękki factor ogniskowy, taki jak perła, będziesz chciał całkowicie ominąć 10 obszar, chyba że jest zabrudzony, ponieważ perły są niezwykle delikatne.

Unikaj używania materiałów ściernych do czyszczenia biżuterii. Nigdy nie używaj sody oczyszczonej (mimo że jest niesamowity w czyszczeniu tak wielu rzeczy, trzymaj ją z dala od biżuterii!) ani pasty do zębów, która stała się znana ze swoich właściwości polerujących steel (nadaje efektowny połysk), ale w rzeczywistości może uszkodzić metal za pomocą jego ścierna tekstura. Nawet coś takiego jak chusteczka ma drobne drobinki papieru, które mogą tworzyć mikrozarysowania na metalu, które zmniejszają jego połysk.

Na koniec, ale tak ważne: pamiętaj, aby wyczyścić biżuterię nad naczyniem lub zamkniętym odpływem!

Piercing brzucha - biżuteria do ciała

Srebrna biżuteria

Jak czyścić srebrną biżuterię

Srebro Sterling jest jedną z bardziej wymagających w utrzymaniu opcji metalu do biżuterii, ponieważ naturalnie się utlenia, co prowadzi do matowienia. Wilgotność, zanieczyszczenia, twardość wody i pH Twojej skóry mogą wpływać na szybkość matowienia srebra. Siarka i wilgoć to dwie największe przyczyny matowienia, a srebro, które zostało bardzo utlenione, jest szczególnie trudne do całkowitego odzyskania podczas polerowania. Z tego powodu ważne jest, aby dbać o srebrną biżuterię i regularnie ją pielęgnować.

Znajdź miękką ściereczkę, taką jak ściereczka do czyszczenia z mikrofibry, do polerowania i konserwacji. Zwróć uwagę na wszelkie kamienie w swojej biżuterii i na to, jak może na nie wpłynąć czyszczenie. Niektóre środki czyszczące lub zbyt szorstkie ściereczki mogą mieć wpływ na miękkie kamienie, takie jak turkus i opale lub perły. Kawałki zawierające miękkie kamienie, takie jak te, nigdy nie powinny być zanurzane w srebrnym roztworze czyszczącym. Jednak kawałki, które są całkowicie srebrne, można zanurzyć w roztworze zapobiegającym matowieniu, aby usunąć lekkie naloty. Najlepiej uporać się z matowieniem, zanim zbyt mocno ściemnieje. Jeśli twój aspect zbliża się do czarnego koloru, powinieneś zabrać go do profesjonalnego czyszczenia.

Ważnym krokiem przy czyszczeniu srebra jest dokładne wysuszenie i upewnienie się, że wszelkie pozostałości po detergentach lub środkach do czyszczenia srebra zostały całkowicie usunięte. Wszelkie pozostałości lub wilgoć, które pozostaną, mogą w rzeczywistości spowodować dalsze matowienie.

Biżuteria ze stali nierdzewnej

Dbanie o biżuterię ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest często używanym metalem w świecie biżuterii ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość. Wysoce opłacalna stal nierdzewna jest często wykorzystywana jako metal podstawowy do elementów pozłacanych i posrebrzanych, a także samodzielnie oraz jako podkłady niemetalowych kolczyków. Stal nierdzewna znana jest również ze swoich właściwości hipoalergicznych i niereaktywnych.

Kiedy zastanawiasz się, jak czyścić biżuterię ze stali nierdzewnej, zastanów się, jak często nosisz tę biżuterię. Im większą ekspozycję ma na elementy, tym częściej będziesz chciał czyścić kawałek. Chociaż stal nierdzewna nie matowieje ani nie rdzewieje, okaże się, że w końcu straci swój połysk, co jest wskazówką, że wymaga dokładnego oczyszczenia. Jeśli Twoja biżuteria jest narażona na działanie chloru, wybielacza, brudu lub tłuszczu, należy ją natychmiast wyczyścić.

Aby wyczyścić biżuterię ze stali nierdzewnej, utwórz w misce ciepłą kąpiel z ciepłą wodą i detergentem. Zanurz biżuterię i pozostaw na pięć minut. (Nie moczyć pereł ani innych delikatnych kamieni, takich jak opal.) Po zakończeniu moczenia podnieś biżuterię i delikatnie wyczyść szczoteczką do zębów dla dzieci, aby poluzować wszelkie zabrudzenia lub pozostałości. Całkowicie wysuszyć i wykończyć ściereczką do czyszczenia biżuterii z mikrofibry.

Biżuteria tytanowa

Co to jest tytan?

Tytan to metalowa alternatywa dla biżuterii, która stała się bardziej popularna ze względu na swoją super lekką wagę i dużą wytrzymałość. Jego naturalny wygląd to białawe srebro i jest znacznie mocniejszy niż stal nierdzewna, kolejna alternatywa dla biżuterii. Jest również uważany za bardzo hipoalergiczny steel. W ostatnich latach tytan cieszy się ogromnym wzrostem popularności, szczególnie w kategoriach obrączek ślubnych dla mężczyzn i biżuterii do ciała (ze względu na właściwości hipoalergiczne).

Dbanie o swoją biżuterię tytanową

Jaka więc pielęgnacja jest wymagana w przypadku biżuterii z tytanu? Tytan jest niewątpliwie łatwiejszy w pielęgnacji niż metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro. Jest odporny na korozję i nie matowieje. Jednak nadal najlepiej jest utrzymywać biżuterię tytanową w czystości, regularnie używając łagodnego mydła z miękką ściereczką do lekkiego polerowania, suszenia i przechowywania we własnej torbie lub pojemniku, aby zapobiec zarysowaniu.

Jeśli Twoja biżuteria tytanowa wejdzie w kontakt z brudem, tłuszczem lub żrącymi chemikaliami, natychmiast wyczyść, wysusz i wypoleruj.

Uwagi dotyczące pielęgnacji biżuterii

Profesjonalna konserwacja

Regularne czyszczenie biżuterii zgodnie z tymi wytycznymi zapewni długowieczność i dłuższą jakość Twoich ulubionych elementów. Oprócz regularnego czyszczenia, zabierz biżuterię raz lub dwa razy w roku do jubilera, który będzie mógł dokładnie wyczyścić biżuterię i sprawdzić, czy nie ma potencjalnych uszkodzeń. Mogą zalecić bardziej dokładną metodę czyszczenia, taką jak maszyny jonowe lub ultradźwiękowe, i mogą zlecić bardziej intensywny proces polerowania w celu usunięcia zarysowań z powierzchni biżuterii.

Jak prawidłowo przechowywać biżuterię?

Odpowiednie przechowywanie biżuterii jest również ważne dla jej konserwacji! Posiadanie indywidualnej torby lub pudełka wyłożonego tkaniną na twoje elementy może zapobiec ich dodatkowej ekspozycji i wpadaniu na siebie. Jeśli mieszkasz w bardziej wilgotnym miejscu, możesz skorzystać z pakietu żelu krzemionkowego, aby usunąć wilgoć z powietrza wokół biżuterii podczas przechowywania. W przypadku srebrników możesz dostać papiery anty-matowe, które będą leżały płasko w torebce z Twoją biżuterią. Usunięcie jak największej ilości powietrza z torby po jej zamknięciu pomoże zapobiec szybkiemu matowieniu elementów.

Wniosek

Właściwa pielęgnacja biżuterii jest bardzo ważna, jeśli chodzi o to, aby Twoje wyroby były trwałe i wyglądały jak najlepiej. W przypadku przedmiotów, takich jak kolczyki lub biżuteria do ciała, ważne jest również przechowywanie podpasek, które można bezpiecznie włożyć do piercingu. Wymyślenie systemu lub harmonogramu konserwacji biżuterii, a także miejsca do odpowiedniego przechowywania biżuterii, będą Ci najlepiej służyć na dłuższą metę!

Leave a Reply