Kiedy na twojej twarzy pojawi się wściekła czerwona lub biała zmiana, prawdopodobnie od razu założysz, że jest to forma trądziku – może torbielowaty pryszcz, a może zaskórnik. A dlaczego miałbyś tego nie robić? Google obrazy trądziku, a zobaczysz, że Twój ekran jest zalany zdjęciami właśnie tego: mnóstwo bezimiennych twarzy porozrzucanych zaognionymi czerwonymi i białymi plamami, różniącymi się kształtem i rozmiarem. To samo dotyczy oczywiście #trądziku w mediach społecznościowych.

Ale o to chodzi: to trochę bardziej skomplikowane. Ponieważ w rzeczywistości istnieje wiele różnych schorzeń skóry, które można pomylić z trądzikiem w taki czy inny sposób. Mogą nakładać się na guzy, zaczerwienienia, a nawet krosty. Dobrą wiadomością jest to, że rozkładamy je wszystkie tutaj z pomocą certyfikowanego dermatologa, abyś czuł się przygotowany do określenia różnicy i odpowiedniego leczenia. Wiedza to potęga — nigdy o tym nie zapominaj.

Włókno łojowe

Co to jest: Włókna łojowe to dobra rzecz: faktycznie pomagają nawilżyć naszą skórę, wyścielając pory, aby ułatwić przepływ sebum na powierzchnię skóry. Fajnie, prawda? Chociaż są one całkowicie normalne, dr Garshick mówi, że mogą stać się bardziej widoczne, gdy występuje nadprodukcja sebum, ponieważ pory wydają się większe – a tym samym stają się bardziej widoczne.

Jak odróżnić to od trądziku: Włókna łojowe są maleńkie, zwykle widoczne na nosie i nie mają ciemnego środka jak zaskórniki.

Wskazówki dotyczące leczenia: Dr Garshick zaleca retinoidy i środki złuszczające, takie jak beta-hydroksykwas, który w przeciwieństwie do alfa-hydroksykwasu jest rozpuszczalny w olejach i dlatego jest w stanie zanurzyć się w zatkanych porach i oczyścić je od wewnątrz. Strawberry Smooth BHA + AHA Salicyl Serum oraz Watermelon Glow PHA + BHA toner zamykający pory może zarówno pomóc w regulacji produkcji oleju poprzez delikatny BHA, jak i zapobiec zatykaniu się porów.

Zapalenie mieszków włosowych

Co to jest: Jak sama nazwa wskazuje, zapalenie mieszków włosowych to zapalenie mieszków włosowych. Według dermatologa z Nowego Jorku Marisa Garshick, MD, zwykle ma postać czerwonych lub wypełnionych ropą guzków wokół mieszka włosowego i może pojawić się zarówno na twarzy, jak i na ciele. „Dla niektórych osób może to być bardziej typowe wzdłuż linii włosów lub dotyczyć dolnej części twarzy” – mówi.

Jak odróżnić to od trądziku: W przypadku zapalenia mieszków włosowych zazwyczaj nie ma zaskórników, zaskórników ani zaskórników. Mając to na uwadze, zmiany mogą wyglądać bardzo podobnie do guzków trądzikowych – więc zawsze najlepiej udać się do dermatologa, jeśli nie masz pewności.

Wskazówki dotyczące leczenia: Dr Garshick zaleca antybakteryjne płyny do mycia i miejscowe, a jeśli chodzi o profilaktykę, zaleca szczególną ostrożność podczas golenia i unikanie wyrywania, które może wywołać zapalenie mieszków włosowych.

Trądzik różowaty

Co to jest: Trądzik różowaty jest częstą chorobą skóry charakteryzującą się zaczerwienieniem twarzy, zaczerwienieniem i/lub czerwonymi guzkami i krostami. Najczęściej występuje u kobiet w średnim wieku o jasnej karnacji, chociaż może wystąpić w każdym wieku. Podczas gdy zaczerwienienie Móc pojawiają się we wszystkich odcieniach skóry, zazwyczaj nie jest to spowodowane trądzikiem różowatym u osób o głębszych odcieniach skóry.

Jak odróżnić to od trądziku: W przypadku trądziku różowatego nie zobaczysz zaskórników i zaskórników, które towarzyszą trądzikowi. Co więcej, dr Garshick zauważa, że ​​osoby z trądzikiem różowatym zwykle doświadczają innych objawów, takich jak zaczerwienienie i niepożądane reakcje na wyzwalacze, takie jak ostre jedzenie, wysoka temperatura i alkohol – co jest kluczowym czynnikiem odróżniającym od trądziku.

Wskazówki dotyczące leczenia: Jeśli chodzi o leczenie trądziku różowatego, Dr Garshick podkreśla znaczenie stosowania delikatnych, odżywczych produktów ze składnikami, które mają na celu uspokojenie i ukojenie skóry. Poleca niacynamid oraz ceramidy, które znajdziesz w Serum regenerujące z awokado i ceramidów. Do tego, dostępne są opcje na receptę w celu zmniejszenia guzków i poprawy zaczerwienienia, a także niektórych laserów kosmetycznych, takich jak Intense Pulsed Light (IPL).

Rogowacenie mieszkowe

Co to jest: Keratosis pilaris – często nazywany KP – jest zwykle uważany za wysypkę przypominającą „skórę kurczaka”, która pojawia się z tyłu ramion, ale jak wyjaśnia dr Garshick, może również wystąpić na twarzy. KP rozwija się, gdy skóra wytwarza nadmiar keratyny, która może blokować mieszki włosowe i powodować wrastanie włoskowatych guzków.

Jak odróżnić to od trądziku: “Rogowacenie mieszkowe może wystąpić na twarzy jako małe, punktowe guzki, powodujące uczucie szorstkości i wyboistości skóry” – mówi dr Garshick. „W przypadku twarzy ma tendencję do występowania na zewnętrznych policzkach”.

Wskazówki dotyczące leczenia: Retinoidy i składniki złuszczające, takie jak kwas mlekowy, glikolowy i salicylowy, są świetne w zmniejszaniu guzków KP, ale dr Garshick podkreśla również znaczenie odżywienia i nawilżenia skóry. Spróbuj Strawberry Smooth BHA + AHA Salicyl Serum zwalczać zatkane pory, jednocześnie nawilżając skórę; do obsługi KP na skórze, Arbuzowy krem ​​do ciała Pink Dream łączy wygładzające kwasy AHA z kwasem hialuronowym o różnej wadze, aby zapewnić skórze gładkość i wygodę.

Zapalenie skóry

Co to jest: Zapalenie skóry to termin zbiorczy dla szerokiego zakresu chorób skóry charakteryzujących się stanem zapalnym; jednak najczęściej kojarzy się z egzemą, która może pojawić się w dowolnym miejscu na twarzy lub ciele.

Jak odróżnić to od trądziku: W przeciwieństwie do trądziku, zapalenie skóry ma postać czerwonych, łuszczących się plam na skórze (płaskich lub wypukłych), które często są swędzące i bolesne w dotyku. W przypadku zapalenia skóry nie zobaczysz wypełnionych ropą guzków, grudek ani zaskórników i zaskórników.

Wskazówki dotyczące leczenia: Podobnie jak w przypadku trądziku różowatego, chcesz dążyć do produktów kojących, które uspokajają i nawilżają stan zapalny skóry. Nasz Serum regenerujące z awokado i ceramidów jest do tego świetny, podobnie jak Śliwkowy krem ​​hialuronowy, który zawiera wierzbówkę lodową, która wspiera zdrową barierę skórną. Nawilżanie ogólnie jest pomocne w przypadku zapalenia skóry, ponieważ często objawia się osłabieniem bariery ochronnej – a zatem sprawia, że ​​skóra jest bardziej podatna na przesuszenie i odwodnienie.

Przeczytaj więcej o uzyskaniu czystej, spokojnej skóry: